Jdi na obsah Jdi na menu
 


2010 - Dobývání Ameriky

16. 1. 2013

59472_1398608130179_978182_n.jpg

Rok 2010 byl pro náš turnus přelomový. Táborovou činnost totiž rokem 2009 ukončila dlouholetá hlavní vedoucí Zdeňka Procháčková. Pro to, abychom turnus udrželi tak bylo nutné nějakým způsobem navázat. Na začátku všeho stálo rozhodnutí Honzy Kludky vzít tábor pod svůj patronát. Převzal tedy roli hlavního vedoucího a dal tak první impuls pro zahájení nové éry našeho turnusu. Spolu s ním se rozhodli pokračovat v táborové činnosti ještě čtyři další vedoucí - Iva Terešková, Ondra Ryboň, Vojta Kotas a Jirka Hudec, doplněni o Vláďu a Irenu Procházkovy v rolích hospodáře, resp. zdravotnice. Tohle jádro si v lednu 2010 řeklo, že do toho společně půjde a mohly započít přípravy tábora. 
Na první schůzce bylo domluveno, že tématem celotáborové hry bude Dobytí Ameriky. Chtěli jsme se vrátit do 15. století, do doby mořeplavců, kteří objevovali Nový svět. Zároveň s tím se začala utvářet podoba týmu vedoucích. Po určitých debatách jsme mezi sebe vzali přátele, kteří s námi jezdili na tábory, když jsme jezdili jako děti. Byli přijati Alex Nováček, Magda Širučková, Katka Mergleská a Petra Kludková. 
To nejtěžší však bylo před náma. Rozjet propagaci tak, abychom sehnali dostatek dětí k uskutečnění tábora. Což se nakonec povedlo. Celkově jsme měli na táboře 26 dětí, z kterých jen 7 bylo na našem turnusu i předchozí rok. Zaznamenali jsme tedy velký nárůst nových účastníků a mohli si říct, že propagace přinesla úspěch. Děti pak byly na táboře rozděleny do čtyř menších oddílů, viz níže.
Samotný tábor už pak přinesl velké pozitiva i některá negativa. Pro každého z nás šlo víceméně o novou roli. Tým vedoucích se ale ukázal jako schopný, začaly se utvářet pevné vazby. A ač jsme se nevyvarovali některých začátečnických chyb, tábor se povedl, o čemž svědčí pozitivní reakce ze strany dětí na konci tábora, což nám dodalo ne elánu a nadchnutí. Bylo rozhodnuto, že v táborové činnosti budeme pokračovat i následující rok. Kladné reakce účastníků nám daly příslib, že i v budoucnu tábor naplníme. 
Negativum bylo především v samotné celotáborové hře,  vzhledem k našim (ne)zkušenostem s její přípravou se nám nepodařilo dotáhnout všechny nápady do konce a CTH tak vlastně spíš tvořila jakousi kulisu pro navazování pevných vazeb mezi všemi účastníky tábora, od personálu, přes vedoucí až k dětem. Nedokonalost CTH nám ale dala náměty na to, co se dá zlepšit, co se má připravit jinak, v čem více zamakat a vlastně tím prohloubila naše nadšení a zápal pro pokračování v táborech i v následujících letech. Vytvořili jsme si prostor k tomu, abychom se měli kam posouvat. Do nové éry I. turnusu jsme tak vstoupili pravou nohou a další tábory dostaly zelenou...

 

Na tomto táboře také vznikla jakási nová tradice táborových hymen, kdy každý rok je určitá skladba, která ovlivní celý tábor. V době začátku tábora v roce 2010 vrcholilo Mistrovství světa ve fotbale v Jižní Africe a tak asi není překvapením, že táborovou hymnou se stala právě hymna celého fotbalového šampionátu.

Táborová hymna 2010:


Personál zajišťující chod tábora:

Hlavní vedoucí: Jan Kludka
Hospodář: Vladimír Procházka
Zdravotník: Irena Procházková
Kuchaři: Renata Kludková, Aleš Janíček, Veronika Krůčková
Noční ostraha: David Melichařík

 

I. oddíl - Cruente parchantos

cruente-parchantos--1.-oddil..jpg

Vedoucí: Ondřej Ryboň
Instruktor: Jiří Hudec
Děti: Adéla Kempová, Michal Prokop, Veronika Kuchařová, Ondřej Kuchař, Marian Krejčí, Michaela Panková, Pavlína Vítková

 

II. oddíl – Vikingové

vikingove--2.-oddil..jpg

Vedoucí: Iva Terešková
Instruktor: Kateřina Mergleská
Děti: Patrik Wehovský, Jan Procházka, Kristýna Formanová, Taťána Krečmerová, Dorota Krečmerová, Tereza Pavlisková 

 

III. oddíl – Piráti

pirati--3.-oddil..jpg

Vedoucí: Vojtěch Kotas
Instruktor: Petra Kludková
Děti: Kateřina Konkolová, Nikola Embertová, Daniela Kutáčová, Kryštof Machač, Natálie Muroňová, Aneta Desaťová, Filip Desať

 

IV. oddíl – Tukani Tupi

tukani-tupi--4.-oddil..jpg

Vedoucí: Alexandr Nováček
Instruktor: Magdalena Širučková
Děti: Klára Tancerová, Štěpán Škapa, Jiří "Ozzy" Ocelka, Kristýna Tancerová, Lenka Toflová, Dalibor Zeman 

Celotáborová hra přinesla napínavý souboj mezi dvěma oddíly o první místo - Cruente parchantos a Tukani Tupi se dlouho přetahovali o prvenství. To se nakonec podařilo pro sebe uzmout oddílu Cruente parchantos pod vedením dvojice Ondra - Jirka. 

Konečné pořadí v celotárové hře:

1. místo: Cruente parchantos
2. místo: Tukani Tupi
3. místo: Vikingové
4. místo: Piráti

Hodnocení tábora samotnými účastníky za strany dětí:

Daniela Kutáčová, 3. oddíl - Piráti
Letní tábor 2010 byl pro mě snad třetí tábor v pořadí. Zajímavé na tom bylo, že to byl první tábor, na který jsem jela s tolika známými lidmi. Občas jsme se právě proto neshodli, ale někdy nebylo nic lepšího, než tam někoho dobře znát. Pamatuju si na jeden skvělý zážitek. Bylo to, když moje spolubydlící ve stanu ztratila hrnek a ten se na nástupu objevil ve ztrátách a nálezech. Moje spolubydlící se ale styděla si pro něj jít, i když jí k tomu všichni vyzývali, tak jsem tam šla místo ní a oddřepovala jsem to za velkého potlesku celého tábora za ní. To byl pro mě nezapomenutelný zážitek, byla jsem na sebe moc hrdá. Poznala jsem tam pár supr lidí, celkově se mi ten tábor hodně líbil. Škoda jen, že už jsem další rok nemohla jet znovu.

Kristýna Tancerová, 4. oddíl - Tukani Tupi

 

Náhledy fotografií ze složky Tábor 2010